Kinų buitinės technikos legenda „Haier“ - jau Lietuvoje

1/2
Teksto dydis:

Balandžio mėnesį „Acme kompiuterių komponentai“ (ACC) Baltijos šalyse, Armėnijoje ir Baltarusijoje pradėjo prekiauti kompanijos „Haier“ šaldytuvais, skalbyklėmis, indaplovėmis, vyno šaldytuvais ir TV technikos produktais. ACC pranešimas spaudai apie žengimą į šaldytuvų ir skalbimo mašinų rinką skamba išdidžiai, tačiau didžiausią pasaulio stambiosios buitinės technikos rinkos dalį užimančio kompanijos „Haier“ istorija kur kas įdomesnė, negu planuojami 10 proc. „Acme“ apyvartos dalies. Ir būtent dėl kiniškos kokybės. 

Iš „Acme kompiuterių komponentų“ pranešimo spaudai

Remiantis „Euromonitor“ pateiktais duomenimis, kompanija „Haier“ pagal užimamą mažmeninės prekybos rinkos dalį nuo 2009 m. iki 2011 m. yra pasaulio buitinės technikos gamybos lyderė. Pernai „Haier“ taip pat buvo paskelbtas didžiausiu pasaulyje šaldytuvų ir skalbimo mašinų gamintoju su atitinkamai užimamais 13,7 ir 10,9 proc. mažmeninės rinkos dalies abiejose produktų kategorijose. Šiemet kompanija  „Haier“ atidarė regioninę atstovybę su sandėliais Lenkijoje, iš kurios buitinės technikos produktai pasieks Baltijos šalių ir kitas Vidurio Europos rinkas.

„Jau keletą metų nuosekliai ruošėmės stambios buitinės technikos pardavimo didinimui, todėl artimiausiu metu ketiname telkti dėmesį į inovatyvaus prekinio ženklo „Haier“ pardavimą atstovaujamose šalyse. Ypač daug dėmesio skirsime naujų inovatyvių produktų pristatymams Baltijos šalyse“, - teigia „Acme kompiuterių komponentai“ vadovas Regimantas Buožius.

Kompanijos vadovo teigimu, nors buitinės technikos pardavimas iki šiol sudarė nedidelę apyvartos dalį, siekiant rinkai pateikti kokybiškus, inovatyvius sprendimus…  

Iš „Haier“ istorijos

Ties žodžiais „kokybė ir inovacija“ teks sustoti. Juk taip dažnai kalbame, kad ko jau ko, o kinų gaminių kokybiškų prekių mėgėjai turėtų vengti. Ir niekam nerūpi, kad praktiškai visų prekių ženklų gamyba seniai perkelta į Kiniją, kad legendiniai IBM nešiojamieji kompiuteriai, kai juos numirko kinai, pervadinti „Lenovo“, nė kiek nesuprastėjo. Galiausiai - kad šiais informacinių karų laikais būtent žinomiausi prekių ženklai linkę uždarbiauti prekiaudami savo reputacija ir dažnai užmiršta, kad ją reikia grįsti kokybe, o ieškantys pirkėjo naujokai tik kokybe ir gali įgyti reputaciją. Žodžiu, nekaltink kinų dėl savo taupumo. O štai lyg ir Kinijos valdžiai, lyg ir gamyklos darbininkams oficialiai priklausanti kompanija „Haier“ kadaise gavo labai gerą kokybės svarbos pamoką. Kaip potencialūs būsimi jos produktų pirkėjai tikimės, kad tą pamoką ji dar atsimena.

1920 m. Kvingdao mieste (Kinija) pastatyta šaldytuvų gamykla po 1949 m. revoliucijos tapo valdiška įmone. 1980 m. kompanija buvo atsidūrusi ties bankroto riba – milžiniškos skolos, prasta vadyba, jokios kokybės kontrolės ir planinė socialistinė ekonomika taip „sureguliavo“ gamybą, kad didžiausios pasaulyje buitinės technikos gigantas per mėnesį parduodavo vos 80 šaldytuvų. Lieka įsivaizduoti, kokia panika buvo apėmusi komunistų lyderius, kad jie 1984 m. vadovauti gamyklą paskyrė jauną, išradingą ir idėjų turintį vadybininką Zhangą Ruiminą. Perėmęs reikalus jis iškart suprato – dėl visko kalta klaiki gaminių kokybė.

1985 m. vienas pirkėjas į gamyklą atvežė nekokybišką šaldytuvą ir susiradęs Zhangą jam parodė, ką įsigijo. Kartu jie apžiūrėjo visus 400 sandėly stovėjusių pardavimui paruoštų gaminių - paaiškėjo, kad 20 proc. jų nekokybiški. Ruiminas nesismulkino – liepė visus 76 blogai surinktus šaldytuvus išrikiuoti gamyklos salėje, sukvietė darbininkus, 76 jų išdalino kūjus ir įsakė tuos šaldytuvus sudaužyti. Darbininkai vos neverkė – tais laikais šaldytuvas Kinijoje kainavo 2 metų atlyginimą. Tada Zh. Ruiminas rėžė: „Jei nesunaikinsime šių 76 šaldytuvų, padarysime klaidą, kuri garantuos gamyklos bankrotą.“ Šaldytuvus sudaužė, o vienas iš kūjų ir dabar guli kompanijos vadovybės būstinėje, primindamas apie kokybės svarbą.

Tais pačiais metas Kinijai pasukus link modernizavimo, Vokietijos gigantas „Liebherr Group“ investavo į gamyklą, ji buvo pervadinta „Haier“, o pardavimas per metus išaugo 86 procentais. Nauja įranga ir griežta Zhango vadyba bei pagaliau suteikta galimybė ir iš valstybinio darbo atleisti prastus darbininkus garantavo kompanijos sėkmę. Per kelerius metus valstybė prie „Haier“ prijungė kitas prastai veikiančias miesto gamyklas – elektronikos, oro kondicionierių ir t. t. Naujoviška vadyba privertė jas dirbti geriau ir 2000 m. nuo 1984-ųjų kompanija išaugo 11,5 tūkst. procentų!

Šiuo metu „Haier Group“ turi padalinius visame pasaulyje, 2000 m. pastatė gamyklą JAV, 2002 m. vadovybė įsikūrė prabangiame klasikiniame pastate Manhatane (Niujorkas, JAV), nusipirko gamyklą Italijoje, o 2008 m. pasaulyje pagal pardavimą aplenkė buvusią šaldytuvų rinkos lyderę „Whirpool“. Praėjusiais metais kompanija pardavė 12 mln. šaldytuvų. Nors oficialiai Haier“ vis dar yra valstybinė Kinijos kompanija, jos akcijomis seniai prekiaujama biržose.

Iš minčių

Aišku, visa tai neįrodo, kad „Haier“ yra kokybės etalonas, tačiau tai jau taps „Acme“ problema – bus daug nusiskundimų, o sapnai apie stambios buitinės technikos rinką ir liks sapnais. Svarbiausia - kainos ir kokybės balansas, kurį šiais laikas įvairios žinomos Europos kompanijos smarkiai pažeidinėja. Lietuvoje sėkmingai prekiaujame turkiška „Beko“ buitine technika, o juk ir „Samsung“ dar ne taip seniai buvo pajuokos objektas. Tad gal geriau, kai kinai ieško gamyklų ir pirkėjų Europoje, negu kad europiečiai ieško gamyklų Kinijoje ir kvailių Europoje… Nors „Acme“ - irgi europiečiai… O didžiausi skeptikai gali pasidžiaugti skundais, kuriuos kai kurie šios technikos pirkėjai jau surašė internete.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko