Kompiuterinio raštingumo įskaita įvertinta nepatenkinamai

1/2

Techno

2008-04-01 11:05

Kompiuterinio raštingumo įskaita įvertinta nepatenkinamai

Teksto dydis:

Daugiau nei 18 tūkst. Lietuvos abiturientų kovo 28 dieną buvo nusprendę laikyti mokinių kompiuterinio raštingumo įskaitą, kuri tampa vis populiaresnė tarp jaunimo. Kaip ir pernai metais, šių metų egzaminai neapsiėjo be skandalų ar nesusipratimų. Daugelis moksleivių ėmė skųstis, kad dalis įskaitos klausimų buvo netinkami ar bent jau ginčytini.

Galima spėti, kad Nacionalinis egzaminų centras sulaukė ne vieno elektroninio laiško, kuriuos siuntė abiturientai, negalėję teisingai atsakyti į klausimą, prašantį išrinkti neteisingai užrašytą interneto svetainės adresą iš 4 teisingų adresų: Kuris tinklalapio adresas užrašytas NETEISINGAI? www.kompiuteriųpasaulis.lt www.humoras.top.lt/zuikis

www.ids.edu www.usa.business.comLaikydami testą kompiuterio programa, abiturientai negali nepasirinkti atsakymo ir apačioje parašyti pastabą dėl netinkamo klausimo, į kurį teisingai atsakyti negalima jau nuo 2004 metų kovo 30 dienos. Nors daugelis kitų įskaitos klausimų nėra taip akivaizdžiai neteisingi, tačiau dėl jų korektiškumo taip pat galima ginčytis. Ypač tuomet, kai įskaitą laikantis asmuo domisi IT sritimi ir nepasitenkina vien primityviomis mokymo programos žiniomis. Pavyzdžiui, klausime apie HTTP protokolą visai pagrįstai galima rinktis pirmą ir trečią atsakymus, nes „HTTP, tai protokolas, kurį naudojant tampa prieinami tinklalapiai“. Tačiau jį „naudojant, vyksta rinkmenų persiuntimas tarp kompiuterių“. Panašiai galima komentuoti ir klausimą, kuriame nusakomas operacinės sistemos apibrėžimas. Jame taip pat yra daugiau nei vienas teisingas atsakymas.

Pasak Nacionalinio egzaminių centro atstovės (NEC) ryšiams su visuomene, šiuo metu yra paskirta speciali komisija, kuri tiria gautus skundus dėl nekorektiškų klausimų. Plačiau komentuoti komisijos darbą NEC atstovė atsisakė, teigdama kol kas neturinti jokių papildomų duomenų. Ji taip pat teigė neturinti jokių žinių apie galimą įskaitos perlaikymą.

Vienas Vilniaus Matematikos ir informatikos instituto dėstytojas nepatingėjo ir pateikė visų šių metų kompiuterinio raštingumo įskaitos klausimų apžvalgą, kurią rasite šiuo adresu („PowerPoint“ skaidrės). Bene ketvirčio skaidrių apačioje puikuojasi užrašas, teigiantis, kad šios užduoties rezultatus reikia anuliuoti. Anot Aido Žandario, dalis klausimų yra suformuluoti netinkamai IT, bet ir metodiniu požiūriu. Mūsų diskusijų forume prasidėjusioje diskusijoje yra pateikta ir daugiau pastabų dėl įskaitos klausimų korektiškumo.

Praėjusių metų gegužės mėnesį kompiuterinio raštingumo įskaitą buvo pasiūlyta prilyginti ECDL egzaminui. Anot Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininko Rimanto Remeikos, moksleiviams, išlaikiusiems informatikos įskaitą, išduodami tarptautinių standartų neatitinkantys pažymėjimai, kurie negali būti naudojami tarptautinėse kompanijose. Be to, įrašas apie išlaikytą informatikos įskaitą Europos Sąjungos šalyse nelaikomas kompiuterinį raštingumą įrodančiu dokumentu. Tačiau vargu ar kompiuterinio raštingumo įskaita, kurioje ignoruojamos keturių metų senumo interneto technologijų naujovės ar teigiama, kad išjungus kompiuterį, dingsta kokia nors atmintinė gali būti lyginama su tarptautiniu mastu pripažįstamu egzaminu.

Peržvelgęs šių metų ir senesnes kompiuterinio raštingumo įskaitų užduotis negaliu nesutikti su A. Žandario apžvalgoje parašyti retoriniu klausimu: „ko galima tikėtis iš valstybinio IT egzamino, jei ta pati ar panaši (NEC sukomplektuota) komanda rengs užduotis“? Darosi apmaudu, kai sparčiai tobulėjančių informacinių technologijų dalyką dėsto tie, kam kompiuteriai nėra tapę gyvenimo dalimi ar bent jau mėgiamu darbu, skatinančiu domėtis tuo, kas vyksta IT srityje, o ne diktuoti paraidžiui iš vadovėlio. IT, tai ne matematika ar Niutono fizika, tapusios kitų mokslų pagrindu ir iš esmės nekintančios jau keletą šimtmečių ir greičiausiai nesikeisiančios ateityje. 

Man patikoNeblogaiMan nepatiko